Powrót słomianej słomki i kilka innych zamienników plastikowej rurki

Pawilon handlowy 10 kwietnia, 2021

Powrót słomianej słomki i kilka innych zamienników plastikowej rurki

Kilkadziesiąt lat temu, słomka do napoju wykonana ze słomy, czyli z wysuszonej łodygi zboża, powoli odstępowała miejsca słomce plastikowej. Kolorowe słomki wykonane z plastiku wzbudziły ogromne zainteresowanie i na jakiś czas pożegnaliśmy ekologiczne słomiane słomki, które pozyskujemy jako produkt uboczny z uprawy zboża. Dzisiaj świętują one swój wielki powrót. Są w stu procentach biodegradowalne, więc przyjazne środowisku.

Co jeszcze mogłoby zastąpić plastikową słomkę?
Otóż alternatywą jest wykorzystanie jako zamiennika plastiku – makaronu. Bucatini oraz Parciatelli te dwa rodzaje makaronu sprawdzają się znakomicie ze względu na swój kształt. Nie zmieniają smaku napoju, jak również nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Jeśli zależy nam na tym, aby unikać lub ograniczać zakup plastiku, to czemu mielibyśmy z nich nie skorzystać.

Kolejnym zamiennikiem rurki plastikowej może być papierowa słomka do napojów. Wykonana jest ona z masy celulozowej, a użyty w niej klej, jest klejem spożywczym. Słomki te są naprawdę bardzo wytrzymałe, sztywne jak również odporne na zgniecenia, więc bez problemu zastąpić mogą plastik.

Wybór słomki nie ogranicza się tylko do plastiku, papieru czy makaronu. Zakup ekologicznych wielorazowych słomek metalowych, szklanych czy też bambusowych nie stanowi żadnego problemu. Są to produkty łatwo dostępne i podczas następnych zakupów świadomie sięgajmy po te, które bez wyrzutów sumienia możemy wyrzucić po zużyciu, gdyż wiemy że nie zaszkodzą środowisku. Oczywiście to na jaki rodzaj słomki się zdecydujemy, jest tylko i wyłącznie nasza indywidualną sprawą. Warto jednak pamiętać o tym, że plastik jest zmorą środowiska naturalnego.

Categories : Ekologia
Tags :