Zdrowy układ pokarmowy – co musisz wiedzieć?

Pawilon handlowy 7 maja, 2023

Układ pokarmowy ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu i codzienne życie. Od wytwarzania energii i wchłaniania składników odżywczych po wpływanie na nastrój — istnieje dobry powód, aby utrzymywać zdrowy układ trawienny.

Co to jest układ pokarmowy?

Układ pokarmowy składa się z narządów odpowiedzialnych za rozkładanie pokarmu w celu wchłaniania składników odżywczych i wydalania odpadów. Narządy te obejmują przewód pokarmowy, wątrobę, trzustkę i woreczek żółciowy. Przewód pokarmowy składa się z długiej rurki, która rozciąga się od jamy ustnej przez gardło, przełyk, żołądek i jelito cienkie do okrężnicy.

Dlaczego układ pokarmowy jest ważny?

Proces trawienia zamienia pokarm w składniki odżywcze, które są potrzebne do funkcjonowania i przetrwania. Twoje ciało wykorzystuje składniki odżywcze do energii, wzrostu i naprawy komórek. Co więcej, badania wykazały, że twój układ trawienny może wpływać na nastrój i ogólny stan zdrowia psychicznego ze względu na silne połączenie między układem trawiennym a mózgiem.

Jakie są objawy problemów trawiennych?

Doświadczanie problemów trawiennych może przytrafić się każdemu. Typowe objawy to skurcze, wzdęcia, gazy i biegunka lub zaparcia. Chociaż nie zawsze są to oznaki czegoś poważniejszego, niektóre stany, takie jak zespół jelita drażliwego, zapalenie uchyłków i choroba Leśniowskiego-Crohna, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia tych objawów.

Oto 6 wskazówek, jak zachować zdrowy układ pokarmowy:

  1. Jedz zdrową żywność — dla układu trawiennego oznacza to spożywanie dużej ilości owoców, warzyw oraz nierozpuszczalnego i rozpuszczalnego błonnika. Rozpuszczalny błonnik znajdujący się w produktach takich jak otręby owsiane, jęczmień, orzechy, nasiona i fasola pomaga układowi trawiennemu wchłaniać wodę. Nierozpuszczalny błonnik znajdujący się w produktach takich jak otręby pszenne, warzywa i produkty pełnoziarniste utrzymuje wszystko w przewodzie pokarmowym.
  2. Pozostań nawodniony — Picie dużej ilości wody pomaga w sprawnym funkcjonowaniu układu trawiennego. Zazwyczaj zaleca się, aby kobiety piły 2,7 litra wody dziennie, a mężczyźni 3,7 litra dziennie.
  3. Wypróbuj herbatę Hempking układ pokarmowy – skutecznie oczyści i wzmocni Twój system trawienny.
  4. Weź probiotyki — probiotyki to dobre bakterie w twoim żołądku. Można je dodawać do diety, jedząc jogurt, sfermentowaną żywność lub spożywać w codziennych suplementach.
  5. Ruszaj się — ćwiczenia zwiększają przepływ krwi i metabolizm, zapewniając płynniejsze trawienie.
  6. Skonsultuj się z lekarzem — jeśli regularnie doświadczasz problemów z trawieniem, ważne jest, aby udać się do lekarza, który może pomóc w monitorowaniu stanu układu pokarmowego i leczeniu objawów.
Categories : Zdrowie
Tags :