Majtki okresowe lub menstruacyjne: wygodna i ekologiczna alternatywa

Pawilon handlowy 3 maja, 2023

Majtki okresowe lub menstruacyjne: wygodna i ekologiczna alternatywa

Majtki menstruacyjne wzbudzają ciekawość wielu kobiet, ale tylko nieliczne zdecydowały się na ten krok, aby je wypróbować. Niemniej jednak wygoda nie powinna być tematem tabu, a nadszedł czas, aby dać jasną odpowiedź na pytania, które po cichu zadają sobie kobiety.

Czym są majtki menstruacyjne?

Ta prawdziwie rewolucyjna bielizna jest dostępna zarówno z bawełny organicznej, jak i syntetycznej, z widoczną gumką lub bez, z niskim lub wysokim stanem, koronką lub jako zwykła bielizna. “. Zwykle składa się z 3 różnych warstw chłonnych, które zostały umieszczone w strategicznych miejscach i jest tak wygodny, że szybko zapomnisz o starym irytującym „mokrym” uczuciu, jakie dają klasyczne zabezpieczenia higieniczne. Aby było to bardziej zrozumiałe dla mężczyzn wśród was: zła ochrona higieniczna jest jak chodzenie w dżinsach przemoczonych deszczem lub gdy idziesz zbyt blisko linii wodnej, a słona woda morska zalewa twoje buty.

I choć majtki menstruacyjne mają zwykle 3 warstwy, to nie są zbyt grube, by wygodnie się układały: ich grubość sięga najwyżej 3 mm, dzięki czemu można się swobodnie poruszać bez nieprzyjemnego uczucia noszenia pieluszki między nogami. Ale zbyt często właśnie takie uczucie dają klasyczne zabezpieczenia higieniczne.

Z czego są wykonane matki menstruacyjne?

Zanim wyjaśnimy, z czego wykonane są warstwy chłonne majtek menstruacyjnych, musimy porozmawiać o tkaninach, które są w nich użyte. Majtki menstruacyjne mogą być wykonane z (organicznej) bawełny, lycry lub bambusa.

Bawełna jest oczywiście znana na całym świecie, a nawet jest najpowszechniejszą tkaniną dzisiejszej ludzkości. Jednak ma nie tylko zalety, ale wręcz przeciwnie.. Klasyczna bawełna wymaga bardzo intensywnej i zanieczyszczającej środowisko uprawy, ponieważ potrzebuje dużo wody i pestycydów. Przeciwnie, bawełna organiczna nie zawiera GMO ani pestycydów, a jej zużycie wody jest o połowę mniejsze. Z tych powodów lepiej kupować ubrania z bawełny organicznej, często też pozwala to przyczynić się do poprawy warunków pracy drobnych rolników i drobnych producentów.

Lycra, zwana także spandexem, to elastyczna tkanina wykonana z elastanu, włókna syntetycznego. Na początku Lycra miała zastąpić kauczuk naturalny, głównie ze względu na właściwości wchłaniania wody i odporność na bakterie.

Ciekawostką są również tkaniny wykonane z bambusa, które regulują wilgotność i są jedwabiście miękkie. Ponadto niewątpliwą zaletą bambusa jest to, że w kraju pochodzenia rośnie jak chwast i nie potrzebuje dużo wody, w przeciwieństwie do bawełny. Krótko mówiąc, tkaniny wykonane z bambusa mają niemały charakter ekonomiczny.

Jeśli chodzi o część chłonną majtek okresowych, jest ona nieco bardziej skomplikowana, ponieważ składa się z kilku wodoszczelnych i/lub oddychających materiałów, które umożliwiają zatrzymanie krwi i niepożądanych zapachów, aby zapewnić możesz łatwo cieszyć się swoim dniem, nie obawiając się niepożądanej niedyskrecji. Ta część chłonna wykonana jest z poliamidu, elastanu lub hydrofilamidu, ale nie zawiera żadnego składnika, który działa drażniąco lub drażniąco na skórę.

Ale po co miałabym zmieniać swoje nawyki?

Ostatnio wiele mówi się i pisze o negatywnym działaniu chemicznych składników obecnych w tamponach czy podpaskach higienicznych, produktach, z których codziennie korzystają miliony kobiet na całym świecie. Co więcej, niektóre kobiety są nawet uczulone na te składniki chemiczne, co sprawia, że „ich pora miesiąca” jest mało godna pozazdroszczenia. Majtki z okresu jakości są jednak całkowicie naturalne, a niektóre z nich posiadają nawet certyfikat Oeko-Tex – certyfikacja na światową skalę, która analizuje wszystkie komponenty produktu, a także jego akcesoria. Oczywiście dostępne są również podpaski materiałowe czy tampony, ale to już inna kwestia, do której na pewno wrócimy w jednym z kolejnych wpisów na blogu…

Dzięki majtkom menstruacyjnym możesz więc uniknąć ryzyka związanego z wątpliwymi składnikami chemicznymi, które martwią coraz więcej kobiet na całym świecie. Ponadto majtki menstruacyjne pozwalają uniknąć zastoju krwi w organizmie, zmniejszając w ten sposób ryzyko rozwoju niepożądanych bakterii (w tym groźnego gronkowca złocistego). Ponieważ nawet jeśli ryzyko jest ograniczone, nigdy nie jest całkowicie nieobecne.

Kolejna zaleta majtek z epoki polega oczywiście na tym, że można je prać, a co za tym idzie, wielokrotnego użytku i trwałości. W związku z tym, stosując je, możesz uniknąć dobrze znanego stresującego momentu, kiedy odkryjesz, że po prostu skończyły Ci się tampony lub podpaski higieniczne w złym momencie… Jeśli nosisz majtki menstruacyjne, nie musisz się już martwić: wystarczy iść do szafkę, otwórz szufladę i dobierz odpowiednie majtki okresowe, w zależności od nastroju, upodobań i osobistych potrzeb.

Mówi się, że aby skłonić ludzi do myślenia, trzeba ich najpierw zaszokować. A więc, czy wiesz, że w ciągu życia 1 przeciętnej kobiety ok. 11 000 zabezpieczeń higienicznych jest wyrzucanych? Osobiście muszę przyznać, że ten prosty fakt sprawia, że zmianę nawyków uważam nie tylko za pożądaną, ale wręcz za niezbędną.

A jeśli chodzi o najbardziej powściągliwych spośród was, nie martwcie się, jeśli macie obfitą utratę krwi lub jeśli nie możecie ufać tym nowym higienicznym zabezpieczeniom. Ponieważ możesz po prostu połączyć majtki okresowe z innym zabezpieczeniem, takim jak na przykład kubeczek menstruacyjny, aby pozostać wiernym stylowi życia zero waste. Co więcej, różne marki zawsze wspominają, jaki rodzaj majtek dokładnie pasuje do Twojej osobistej sprawy. Krótko mówiąc, jeśli poświęcisz trochę czasu na ustalenie, który z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, na pewno znajdziesz ten właściwy. Pewnego dnia wszyscy byliśmy początkującymi w tej konkretnej domenie, więc po prostu trzeba się dobrze poprowadzić.

Niestety majtki okresowe nie nadają się do uprawiania sportów wodnych ani letnich wakacji na basenie czy na plaży. Ale mam też dla Was dobrą wiadomość, bo dostępne są “stroje kąpielowe z epoki”. To prawda, że te kostiumy okresowe są raczej odpowiednie przy lekkich krwawieniach i powinny być uzupełnione o dodatkowe zabezpieczenie, jak kubeczek menstruacyjny, ale naprawdę pomagają cieszyć się basenem czy morzem bez konieczności zakłócania cyklu. Prace nad tymi kombinezonami wciąż trwają, ale jeśli jesteś zainteresowany, zdecydowanie powinieneś przyjrzeć się im bliżej!

Zawsze mówimy o majtkach menstruacyjnych na menstruację, ale można ich również używać w przypadku nietrzymania moczu. W tym drugim przypadku nie musisz kupować tony różnych podpasek czy tamponów…: wystarczą jedne majtki okresowe. Rzeczywiście, majtki menstruacyjne są bardziej wielofunkcyjne niż myślisz!

Jak ich używać i jakie są ich wady?

Oczywiście nie dlatego, że w pełni niezawodna ochrona higieniczna jest wreszcie dostępna, każdy instynktownie wie, jak jej używać. Możemy jednak zapewnić, że używanie majtek menstruacyjnych nie jest zbyt trudne.

Majtki menstruacyjne mają chłonność ok. 12 godzin, ale to tylko średnia, a dokładny czas zależy oczywiście od utraty krwi, komfortu i preferencji. Jednak najprościej jest nosić majtki menstruacyjne przez cały dzień i wyjmować je dopiero na koniec dnia, przed pójściem spać lub przed ostatnim prysznicem.

Po użyciu majtek menstruacyjnych następną rzeczą, o której należy wiedzieć, jest oczywiście sposób ich prania. Podczas prania majtek menstruacyjnych należy uważać, aby używać zimnej wody, ponieważ spłukanie ich ciepłą wodą spowoduje dalsze wnikanie krwi w materiał, co utrudni późniejsze czyszczenie. Kolejną rzeczą, o której musisz wiedzieć jest to, że powinieneś używać płynu do prania niezawierającego gliceryny, ponieważ gliceryna wypełnia część chłonną majtek menstruacyjnych, zmniejszając w ten sposób chłonność majtek na dłuższą metę, a co za tym idzie będzie musiał częściej to zmieniać. Ale nie musisz się martwić, ponieważ płyn do prania bez gliceryny jest znacznie łatwiejszy do znalezienia niż myślisz.

Niemniej jednak to, co może być dość irytujące, jeśli nosisz majtki okresowe, to fakt, że jeśli chcesz je zmienić w ciągu dnia, musisz zdjąć całe ubranie.. lub po prostu wybrać majtki z zatrzaskiem lub zamkiem błyskawicznym. I tak, takie istnieją. Fantastyczne, prawda?

To prawda, że zakup majtek okresowych wiąże się z pewną inwestycją, ale jak każda alternatywa zero waste, pozytywny wpływ na twoją torebkę można zauważyć w dłuższej perspektywie. Przeliczmy razem: dobre majtki okresowe kosztują ok. 100 złotych, a więc cena ta zamortyzuje się po 7-8 miesiączkach, w porównaniu z pudełkiem tamponów. Ponieważ potrzebujesz mniej więcej 4 różnych majtek menstruacyjnych, aby zawsze mieć czystą zapasową, zaczniesz oszczędzać pieniądze po 1 lub 2 latach. Wiedząc, że możesz przechowywać majtki menstruacyjne tak długo, jak długo będą miały wystarczającą chłonność (od 3 do 5 lat, w zależności od konserwacji), oszczędności nie można lekceważyć. Krótko mówiąc, zamiast wydawać co miesiąc pieniądze na kupowanie ton pudełek z tamponami i podpasek, wystarczy raz wydać pewną sumę. I wreszcie, oszczędność zależy po prostu od Ciebie. To takie proste: im lepiej obchodzisz się z majtkami menstruacyjnymi, tym dłużej będą Ci one wygodnie towarzyszyć.

 

Categories : Ekologia
Tags :