Dlaczego warto pić 1,5 l wody dziennie?

Pawilon handlowy 29 czerwca, 2022

Dlaczego warto pić 1,5 l wody dziennie?

Nie wiem czy wiedziałeś, ale nawet minimalny niedobór wody w naszym organizmie może prowadzić do zmęczenia, zaś utrata 10 procent płynów z naszego organizmu może stanowić nawet zagrożenie dla naszego życia. Cóż, w końcu człowiek składa się w około 90% z wody i to normalne, że codziennie trzeba się odpowiednio nawadniać. Jak więc właściwie uzupełniać płyny w naszym organizmie, co można pić śmiało litrami, w końcu dlaczego i jak woda wpływa na nasze zdrowie? Która woda mineralna jest najlepsza i co warto dodawać do zwykłej, czystej, naturalnej wody?

Działanie prozdrowotne picia odpowiedniej ilości wody

Zwłaszcza ta czysta, mineralna woda powinna stanowić około 60-80% całego naszego dobowego spożycia napojów. Dzięki wodzie wszystkie nasze procesy w organizmie mogą działać i prawidłowo funkcjonować. W końcu mówi się, że bez jedzenia da się przeżyć kilkanaście dni, zaś bez wody jedynie kilka. Właściwe nawodnienie nie tylko powoduje, że jedzenie lepiej się trawi. Spożywanie sporej ilości czystej wody można śmiało powiedzieć, że odchudza. Szczególnie osobom z otyłością i nadwagą polecane jest zwiększone picie wody niż zazwyczaj. Już szklanka wody, wypita około 20 minut przed każdym posiłkiem, szybciej daje uczucie sytości i w efekcie zjemy znacznie mniej. Dzięki wodzie też, rozpoznamy, czy faktycznie odczuwamy prawdziwy głód. Jeśli po wypiciu wody, ustąpi, oznacza to tyle, że wcale nie byliśmy głodni. Woda, zwłaszcza ta czysta poza tym jest bezkaloryczna. Udowodniono, że regularne picie jej potrafi zniwelować tkankę tłuszczową. Poza tym doskonale oczyszcza ze zbędnych toksyn cały organizm, które są następnie wydalane razem z moczem. Zwłaszcza sportowcy powinni pamiętać o nawadnianiu się i na każdy trening przychodzić z butelką wody. Również orzeźwiający napój sprawdzi się idealnie w upalne dni, zwłaszcza, kiedy jesteśmy zmuszeni przebywać długo na słońcu. Woda poza tym pełni funkcję ochronną dla naszego organizmu oraz nawilżającą. Dzięki niej wszystko pracuje jak należy. Gasi pragnienie. Jak rozpoznać jej niedobory? Czujemy się słabo, czujemy gorąco, zawroty oraz bóle głowy, jesteśmy zmęczeni, zmienia się ciśnienie krwi. Zmniejsza się koncentracja, pojawia się bezsenność, jesteśmy rozdrażnieni. Nasz organizm za sprawą odpowiedniej ilości wody jest dotleniony, zaś regularne jej pice wpływa pozytywnie na nastrój.

Zobacz: butelka termiczna na wodę

Którą wodę mineralną najlepiej wybierać w sklepach?

Woda ze sklepu może dzielić się na źródlaną i mineralną. Woda mineralna to taka, którą wydobywa się z podziemi. Wyróżnia się jej trzy rodzaje – wysoko zmineralizowaną, średnio zmineralizowaną, oraz nisko zmineralizowaną. Wodą taką mogą też być wody lecznicze. Ta pierwsza, wysoko zmineralizowana co prawda pochodzi z wiarygodnego złoża, ale ma mniej właściwości oraz mniej dobrego składu chemicznego. Najlepsza jest woda średnio zmineralizowana. Dostarczysz z nią wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Unikaj za to wody nisko zmineralizowanej. Jej picie może niekorzystnie wpłynąć na twoje zdrowie. Z kolei woda źródlana najlepiej sprawdza się do gotowania, na przykład herbaty czy kawy. Zwłaszcza powinny ją pić niemowlęta i młodsze dzieci, osoby w podeszłym wieku, czy osoby z chorobami nerek i układu moczowego.

Co możesz wrzucić do szklanki z wodą mineralną?

Aby urozmaicić smak zwykłej wody mineralnej, można wrzucić do niej plaster cytryny, albo wycisnąć z niej do szklanki sok. Możesz podobnie zrobić z pomarańczą, albo grejpfrutem. Oprócz tego możesz do zwykłej czystej wody dodać w zasadzie każdy owoc, na przykład borówki, truskawki, maliny, porzeczki, kiwi, kawałka arbuza czy banana. Wystarczy tylko je drobniej pokroić i zalać wodą. Dodaj do niej odrobinę imbiru, pigwę, wsyp kurkumę lub cynamon. Dolej do szklanki z wodą ulubiony, najlepiej domowej roboty sok na przykład malinowy, borówkowy, czy porzeczkowy.
Inne napoje, które śmiało możesz włączyć do swojego dziennego nawadniania

W sklepach jest dostępnych wiele różnych herbat. Mogą to być herbatki ziołowe ze sklepów zielarskich albo z apteki, na przykład melisa czy mięta. Oprócz tego są w ofercie smakowe herbaty, na przykład malinowa, śliwkowa z odrobiną cynamonu, albo różne inne herbatki na przykład wspomagające trawienie, albo na nadciśnienie. Oprócz herbat, w domu możesz zrobić samodzielnie kompot z sezonowych lub mrożonych owoców. Jeśli koniecznie chcesz napić się soku, wybierz w sklepie ten nieco zdrowszy, o mniejszym składzie.

Podsumowanie

Warto. a nawet trzeba się nawadniać. Codzienne spożycie w sumie minimum 1,5 l wody jest jak najbardziej konieczne i właściwe. Pamiętaj, by nie dopuścić do odwodnienia. Woda ma swoje prozdrowotne działanie. Wpływa na wiele procesów w organizmie. Możesz ją urozmaicać. Do szklanki z czystą wodą mineralną dodaj swoje ulubione owoce, postaw na smakowe lub ziołowe herbatki, albo wartościowe soki o obniżonej zawartości cukru. Jak widać woda wcale nie musi być nudna. Czytaj na etykiecie koniecznie, przed jej zakupem, czy jest źródlana czy mineralna i wybierz taką, która będzie miała jak najwięcej wartości odżywczych. Zwłaszcza jeśli jest lato, albo kiedy uprawiasz systematycznie jakiś sport, zadbaj o to, by się więcej nawadniać. 1,5 l, czyli jakieś 6 szklanek w ciągu dnia to minimum, by nasz organizm funkcjonował właściwie i by nie doszło do niebezpiecznego odwodnienia.

Categories : Zdrowie
Tags :