Wybór odpowiedniej ostrzałki gwarancją skutecznego ostrzenia noży.

Pawilon handlowy 10 kwietnia, 2021

Wybór odpowiedniej ostrzałki gwarancją skutecznego ostrzenia noży.

Dobry nóż to podstawowe wyposażenie każdego zapalonego kucharza. Niemarkowe noże są tanie w zakupie, ale zwykle są po prostu wyrzucane, gdy tylko staną się tępe. Jeśli jednak sięgniesz głębiej do kieszeni, by nabyć profesjonalny nóż, powinieneś również docenić odpowiednią jego konserwację.

Obejmuje ona oczywiście również regularne ostrzenie. Cięcie produktów będzie łatwiejsze, a wyniki cięcia będą bardziej precyzyjne niż tępym nożem. Aby móc ostrzyć noże jak profesjonalista, niezbędny jest odpowiedni sprzęt.

Zanim jednak nabędziesz kamień do ostrzenia, osełkę lub elektryczną ostrzałkę do noży, powinieneś najpierw przyjrzeć się bliżej swoim nożom. Ponieważ nie każda ostrzałka nadaje się do każdego noża. Europejskie noże wykonane ze stali nierdzewnej lub stali chromowo-molibdenowo-wanadowej są zaostrzone z obu stron i można je ostrzyć niemal każdą ostrzałką, pod warunkiem, że mają gładką krawędź. Natomiast noży japońskich z pojedynczą krawędzią nie należy ostrzyć za pomocą ręcznej lub elektrycznej ostrzałki do noży ani stalowego pręta do ostrzenia. Również ostrzenie noży ceramicznych można bezpiecznie pozostawić profesjonalistom, ponieważ ich ostrze może zostać bardzo szybko uszkodzone w przypadku niewłaściwego ostrzenia.

Jak ostry jest nóż, można łatwo sprawdzić za pomocą testu pomidora. Ostrze powinno być umieszczone na pomidorze bez nacisku. Jeśli ostrze przechodzi bez wysiłku przez skórkę, nóż jest nadal ostry. Jeśli ostrze jest tylko lekko stępione, wystarczy delikatne naostrzenie lub krótkie przeciągnięcie ostrzałką do noży. Bardziej uszkodzone ostrza, które przecinają skórkę pomidora z trudem lub tylko przy silnym nacisku, należy poddać kilkustopniowej obróbce, aby ponownie przekonały do siebie doskonałymi wynikami cięcia.

Jeśli nie masz odwagi ostrzyć noży samodzielnie za pomocą kamienia lub osełki, możesz użyć elektrycznej ostrzałki do noży, która zazwyczaj jest wyposażona nawet w kilka urządzeń szlifujących, dzięki czemu można efektywnie ostrzyć różne rodzaje noży. Kąt ostrzenia jest już wstępnie ustawiony, więc pod tym względem również nie można się pomylić. Takie ostrzałki do noży nadają się do noży szlifowanych obustronnie, a niektóre nawet do noży z ząbkowaną krawędzią.

Elektryczna ostrzałka do noży to profesjonalne narzędzie zapewniające optymalne wyniki ostrzenia, nawet w długim okresie czasu. Posiada trzy stopnie obróbki, kształtowanie, ostrzenie i gładzenie krawędzi tnących. Zastępuje więc grube pręty ostrzące, drobne osełki, a jej obsługa jest prosta i elastyczna. Można ją ostrzyć również noże azjatyckie.

Elektryczna ostrzałka do noży stanowi poręczne urządzenie do postawienia na stole, jest zaopatrzona w zintegrowane odsysanie pyłu szlifierskiego, wymienną prowadnicę kątową, inteligentne sterowanie programami “One Touch” oraz stabilną obudowę z tworzywa sztucznego z 4 antypoślizgowymi gumowymi nóżkami.

Categories : Dom
Tags :