Środki ochrony indywidualnej gwarantujące bezpieczeństwo

Pawilon handlowy 1 czerwca, 2017

Środki ochrony indywidualnej gwarantujące bezpieczeństwo

Jako pracodawca odpowiadasz za bezpieczne i zdrowe środowisko pracy dla swoich pracowników. Znasz zagrożenia bezpieczeństwa w swoim sektorze, a także środki, które możesz podjąć, aby temu przeciwdziałać.

Co rozumiemy przez środki ochrony osobistej?
Środki ochrony indywidualnej to wszelkie środki noszone lub trzymane przez pracownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń związanych z występowaniem niebezpiecznych lub szkodliwych czynników w środowisku pracy, w tym również wszelkie akcesoria i dodatki przeznaczone do tego celu.

Używaj ŚOI zawsze i wszędzie tam, gdzie jest to konieczne. Przestrzegaj instrukcji użytkowania, dbaj o nie i regularnie sprawdzaj, czy nadal zapewniają wystarczającą ochronę.

1. Ochrona głowy
Noszenie kasku zapewnia ochronę i może zapobiec urazom głowy. Wybierz wytrzymały kask dostosowany do warunków pracy. W dzisiejszych czasach możesz znaleźć wiele eleganckich wzorów i możesz wybrać dodatkowe opcje, takie jak regulowane wewnętrzne szelki i wygodne opaski.

2. Chroń swoje oczy
Ochrona twarzy i oczu.
Oczy to najbardziej złożone i delikatne części naszego ciała. Każdego dnia ponad 600 osób na całym świecie doznaje urazów oczu podczas pracy. Dzięki dobrej parze okularów ochronnych, urazom tym można było zapobiec. Czy masz kontakt z jasnym światłem lub promieniowaniem podczerwonym? W takim razie okulary spawalnicze lub przyłbica zapewnią idealną ochronę!

3. Ochrona słuchu
Czy pracujesz w środowisku o wysokim poziomie hałasu? W takim przypadku bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę ochronę słuchu. Zatyczki do uszu są bardzo wygodne, ale nauszniki lepiej się sprawdzają w pracy, ponieważ można je szybko założyć lub zdjąć.

4. Chroń układ oddechowy
Noszenie maski w pracy nie jest luksusem, a już na pewno nie w przypadku kontaktu z niebezpiecznymi materiałami. 15% pracowników w UE wdycha opary, dym, proszek lub pył podczas wykonywania swojej pracy. Maski przeciwpyłowe zapewniają ochronę przed drobnym pyłem i innymi niebezpiecznymi cząstkami. Jeśli materiały są naprawdę toksyczne, użyj maski pełnotwarzowej. Przylega ściśle do twarzy, chroniąc nos i usta przed szkodliwymi zanieczyszczeniami.

5. Chroń swoje ręce odpowiednimi rękawicami
Dłonie i palce często ulegają kontuzjom, dlatego tak ważna jest ich odpowiednia ochrona. W zależności od branży, w której pracujesz, możesz wybierać spośród rękawic do różnych zastosowań:

  • ochrona przed wibracjami
  • ochrona przed przecięciem ostrymi materiałami
  • ochrona przed zimnem lub gorącem
  • ochrona przed zagrożeniami bakteriologicznymi
  • ochrona przed rozpryskami rozcieńczonych chemikaliów.

6. Ochrona stóp – obuwie ochronne
Nawet Twoje stopy potrzebują solidnej ochrony. Obuwie ochronne (typ Sb, S1, S2 lub S3) oraz trzewiki (typ S4 lub S5) to idealne rozwiązanie chroniące stopy przed dużym ciężarem. Podeszwa przeciwpoślizgowa jest przydatna podczas pracy w wilgotnym środowisku, jak wiesz, aż 16,2% wszystkich wypadków przemysłowych jest spowodowanych potknięciem lub poślizgiem. Na śliskich powierzchniach, takich jak śnieg i lód, zalecane są raki do butów. Specjalne skarpetki mogą zapewnić dodatkowy komfort.

7. Noś odpowiednią odzież roboczą
Zapobieganie wypadkom ma kluczowe znaczenie w zatłoczonym warsztacie. Dlatego dobra widoczność w pracy jest koniecznością: odblaskowa kurtka i spodnie wykonane z mocnego materiału mogą pomóc w zapobieganiu wypadkom. Podobnie jak w przypadku ochrony dłoni, istnieją wersje do różnych zastosowań.

Przygotowanie warsztatu na wypadek wypadku jest mądrą rzeczą, ale jeszcze mądrzejszym rozwiązaniem jest zorganizowanie warsztatu w taki sposób, aby nie doszło do poważnych wypadków. Prostym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa warsztatu jest użycie piktogramów: wskazujące na łatwopalne materiały, niezbędne użycie ochronników słuchu, wskazujące wyjścia ewakuacyjne…

Więc uważaj na siebie!
Powyższe wskazówki są proste i łatwe do zastosowania w Twoim środowisku pracy. Prawidłowe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa wymaga niewielkiego wysiłku, ale może mieć duży wpływ na Twoje zdrowie.

Categories : Biznes