Rodzaje środków dezynfekujących: jak dokonać najlepszego wyboru dla swojej placówki?

Pawilon handlowy 9 lipca, 2021

Rodzaje środków dezynfekujących: jak dokonać najlepszego wyboru dla swojej placówki?

Dlaczego dezynfekować?

Prawie każde środowisko na planecie zawiera bakterie i mikroorganizmy. Na jednym calu kwadratowym ludzkiej skóry znajduje się ponad 600 000 bakterii. Większość bakterii jest nieszkodliwa dla ludzi. Ale organizmy chorobotwórcze – zwane patogenami – mogą być niebezpieczne, a nawet śmiertelne. Jedną z najbardziej zaraźliwych i niebezpiecznych chorób w najnowszej historii jest COVID-19, wywoływany przez wirus SARS-CoV-2.

Rutynowe stosowanie odpowiednich rodzajów środków dezynfekujących na powierzchniach w całym zakładzie ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób takich jak COVID, grypa i przeziębienie. Ponieważ na rynku dostępnych jest wiele rodzajów środków dezynfekujących, ważne jest, aby zrozumieć, jak działają – w tym ich zalety i wady – w celu podjęcia świadomej decyzji o tym, jak najlepiej zdezynfekować i chronić użytkowników Twojego obiektu.

Jak działają środki dezynfekujące?

Środki dezynfekujące to środki chemiczne stosowane do przedmiotów nieożywionych w celu niszczenia bakterii, wirusów, grzybów, pleśni lub pleśni żyjących na przedmiotach. Z definicji formuły środków dezynfekujących muszą być zarejestrowane w Agencji Ochrony Środowiska (EPA). „Aktywny składnik” w każdej formule dezynfekującej zabija patogeny, zwykle poprzez rozrywanie lub uszkadzanie ich komórek. Składniki aktywne są zwykle wspomagane przez inne składniki o różnym przeznaczeniu. Na przykład, środki powierzchniowo czynne można dodać do formuły środka dezynfekującego, aby zapewnić stałe zwilżanie powierzchni lub pomóc w czyszczeniu.

Główne rodzaje środków dezynfekujących

W konserwacji obiektów handlowych i przemysłowych stosuje się kilka szerokich kategorii środków dezynfekujących. Poniżej znajduje się parę najczęstszych typów. Chociaż nie jest to wyczerpująca lista, obejmuje one znaczną większość używanych obecnie środków do dezynfekcji.

Nadtlenek wodoru

W postaci gotowych do użycia środków dezynfekcyjnych produkty na bazie nadtlenku wodoru są postrzegane jako bezpieczne, ekologiczne i zrównoważone dla środowiska. Dzieje się tak, ponieważ rozkładają się na naturalnie występujące elementy wody i tlenu. Środki dezynfekujące H2O2 mają tendencję do szybkiego zabijania szerokiego spektrum bakterii i wirusów, są łagodnie kwaśne i są skutecznymi środkami czyszczącymi. Niektóre produkty zabiją SARS-CoV-2 w ciągu zaledwie jednej minuty. Użytkownicy powinni jednak zachować ostrożność w przypadku stężonego nadtlenku wodoru, ponieważ może on być niestabilny i niebezpieczny.

Czwartorzędowe związki amonowe (Quats)

Quats są najlepszym wyborem do dezynfekcji w szpitalach i placówkach ze względu na ich niski koszt i szybkie działanie przeciwko szerokiej gamie mikroorganizmów. Quats można formułować z różnymi detergentami, aby zapewnić zarówno zdolność czyszczenia, jak i dezynfekcji.

Związki chloru

Zabijają szereg organizmów, w tym oporne wirusy, i są wysoce zalecane do czyszczenia płynów ustrojowych. Środki dezynfekujące na bazie chloru są niedrogie i mają stosunkowo krótki czas zabijania, jednak mogą być żrące i powodować przebarwienia oraz podrażnienia, jeśli nie są stosowane zgodnie z zaleceniami.

Alkohole

Po rozcieńczeniu w wodzie, alkohole są skuteczne przeciwko szerokiej gamie bakterii, chociaż do dezynfekcji mokrych powierzchni często potrzebne są wyższe stężenia. Wadą jest to, że szybko odparowują (a zatem mogą nie pozostawać na powierzchni wystarczająco długo, aby zabić), są łatwopalne i mogą nie mieć deklaracji tolerancji dla organicznej gleby, co oznacza, że ​​mogą nie być skuteczne, gdy materia organiczna (na przykład krew) jest obecna.

Aldehydy

Bardzo skuteczne w zwalczaniu bakterii wywołujących gruźlicę, ale wymagają wysokiego stosunku części na milion (ppm), aby były skuteczne w dezynfekcji. Niektóre bakterie uodporniły się na aldehydy i stwierdzono, że powodują astmę i inne problemy zdrowotne. Mogą również pozostawiać tłuste osady i muszą znajdować się w roztworze alkalicznym.

Jodofory

Mogą być używane do dezynfekcji niektórych półkrytycznych urządzeń medycznych, ale mogą plamić powierzchnie i mieć nieprzyjemny zapach (pomyśl o jodynie). Idofory nie są już często używane w konserwacji obiektów.

Związki fenolowe

Skuteczne przeciwko chorobotwórczym bakteriom, w tym Mycobacterium tuberculosis oraz grzybom i wirusom, ale także bardzo toksyczne i żrące, atakując powierzchnie, atakując na nich organizmy. Niektóre obszary wymuszają ograniczenia usuwania fenoli.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze środka dezynfekującego?

Wybierając środek dezynfekujący, który najlepiej spełnia potrzeby Twojej placówki, należy wziąć pod uwagę cztery podstawowe kwestie. Odpowiadając na te pytania, uzyskasz ramy pomocne w określeniu najlepszego produktu (produktów) do wykorzystania w Twojej organizacji.

1. Skuteczność

Czy środek dezynfekujący zabija drobnoustroje i patogeny, które są głównym problemem w Twojej placówce? Na przykład, możesz być bardzo zaniepokojony Staphylococcus aureus Metycylinooporny (MRSA). Niektóre środki dezynfekujące są zatwierdzone przez EPA jako skuteczne przeciwko tym bakteriom. Należy pamiętać, że patogeny mogą mieć wiele szczepów, a środki dezynfekujące są certyfikowane dla określonych szczepów. W zależności od branży i rodzaju placówki – opieka zdrowotna, edukacja, opieka długoterminowa, hotelarstwo – będziesz mieć różne potrzeby i wymagania.

2. Czas

Jak szybko środek dezynfekujący zabija określony patogen? Czy produkt utrzymuje powierzchnie w widocznym stopniu wilgotnym, aby zachować zgodność z tymi czasami zabijania? Ponownie, formuły dezynfekujące są zarejestrowane w celu zabijania określonych patogenów w określonym czasie i muszą być przez cały czas mokre na powierzchni, aby aktywnie działały. Trzydzieści sekund do pięciu minut może być typowym czasem zabicia. Jeśli jednak środek dezynfekujący potrzebuje 10 minut, upewnij się, że tak długo pozostanie mokry. Środki dezynfekujące na bazie alkoholu mogą bardzo dobrze odparować przed wymaganym czasem kontaktu. Przeczytaj i postępuj zgodnie ze wszystkimi wskazówkami dotyczącymi użycia i ponownego zwilżania, jeśli to konieczne.

3. Bezpieczeństwo

Czy produkt jest bezpieczny dla ludzi i bezpieczny dla powierzchni, na które jest nakładany? Jak dowiedziałeś się wcześniej w tym artykule, niektóre kategorie środków dezynfekujących są toksyczne, niektóre plamią, inne są żrące, a jeszcze inne mają niepożądany zapach. Sprawdź oceny toksyczności i palności produktów, a także wszelkie zalecenia dotyczące środków ochrony osobistej (PPE) dla stosowanych środków dezynfekcyjnych. Upewnij się, że środek dezynfekujący nie uszkodzi żadnej powierzchni, do której jest przeznaczony.

4. Łatwość użytkowania

Czy kroki wymagane do użycia danego środka dezynfekującego są praktyczne w Twojej placówce? Niektóre aplikacje wymagają wielu kroków, które nie zawsze mogą być wykonalne. Twardość wody jest jednym z czynników, który może wpływać na skuteczność niektórych formuł dezynfekujących. Sani-Spritz Spray czyści i dezynfekuje w jednym kroku, co czyni go najlepszym wyborem dla łatwego, gotowego do użycia środka dezynfekującego, który zwalcza szerokie spektrum bakterii, wirusów, grzybów i pleśni w szpitalach, instytucjach i przemyśle.

Sortowanie informacji o różnych rodzajach środków dezynfekujących wymaga czasu, ale jest to kluczowy krok, aby upewnić się, że podejmujesz najlepszą decyzję dotyczącą konserwacji w swoim zakładzie. Posiadanie odpowiednich produktów pod ręką wraz z solidnym planem zapobiegania chorobom i infekcjom oszczędzi wysiłku i kosztów w przyszłości, a także zapewni spokój ducha Tobie, Twojemu personelowi i wszystkim odwiedzającym, którzy przejdą przez Twoje drzwi.

Categories : Biznes
Tags :