Ograniczajmy zużycie plastiku
Pawilon handlowy 10 kwietnia, 2021
Dlaczego warto ograniczać zużycie plastiku?
Warto ograniczać zużycie plastiku, bowiem większość do tej pory wyprodukowanego plastiku nadal istnieje w tej czy innej formie. Zwykle zaśmiecając środowisko. A produkuje się go bardzo dużo – połowę całego plastiku wytworzono w ciągu ostatnich 15 lat. Należy wiedzieć, że plastik rozpada się na mikrodrobinki, które trafiają do jedzenia i wody pitnej (w tej butelkowanej jest ich dwa razy więcej niż w kranówce). Są w naszych ciałach i powietrzu, którym oddychamy. Więc stosujmy się do takich oto zasad, aby ograniczyć w ten sposób zużycie plastiku:
- Jeśli mamy wybór, kupujmy produkty na wagę, w papierowym, metalowym lub szklanym opakowaniu.
- Żel pod prysznic zamieniajmy na mydło w kostce.
- Zamawiając napój w lokalu, prośmy, aby podano go bez słomki. Możemy też nosić przy sobie wielorazową słomkę metalową lub bambusową. Zobacz: Co zamiast plastikowych słomek do napojów?
- Na zakupy zabierajmy własną torbę i woreczki na owoce, warzywa i pieczywo.
- Nową szczoteczkę do zębów kupujmy bambusową, a nie z tworzywa.
- Używajmy wielorazowej butelki na wodę: szklanej, metalowej lub z bezpiecznego plastiku. Nie musimy jej od razu kupować – na początek może to być mała szklana butelka po wodzie mineralnej. Bezwzględnie pamiętajmy o tym, aby nie używać ponownie plastikowych butelek po wodzie, bowiem są wykonane z tworzywa PET, które nadaje się jedynie do jednorazowego użycia.
- Ograniczajmy kupowanie plastikowych zabawek. Jeśli to tylko możliwe, wybierajmy drewniane, z naturalnych tkanin, tektury czy silikonu.
- Starajmy się wykorzystywać ponownie opakowania po zużytych produktach.
- Zamiast herbaty ekspresowej (torebki często zawierają plastik) pijmy sypką.
- Przestawmy się na ekologiczne podpaski i tampony albo próbujmy kubeczka menstruacyjnego.
- Zapalniczkę zamieńmy na zapałki.
- Jeśli zamierzamy się napić kawy na mieście, zabierajmy wtedy z domu wielorazowy kubek.